3B Dizayn Forumlari Ana Sayfa
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

TopSolid CAM

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TopSolid CAM
    Gönderim Zamanı: 11.Ocak.2008 Saat 16:49
İyi Forumlar...

3B Dizayn Cam sorumlusu olarak 17 adet modülü bulunan TopSolid proğramının 2/3/4/5 Eksen Frezeleme,Mill Turn Tezgahlar da takımyolu oluşturma,Torna (C-Y Eksen Dahil)ve Wood Cam modüllerini sizlerle paylaşmak istiyorum.Bu bölümde Cam modülü ile ilgili tüm sorularınıza kısa zamanda cevaplamak için çaba sarf edeceğim...
       Sorularınızı,düşüncelerinizi,uygulamalarınızı,yorumlarınızı,isteklerinizi benimle paylaşmanızı bekliyorum.

Arif AKAY

CAM Aplication Engineer

3B Dizayn San. Tic. Ltd. Sti.

Hasanpasa Mah. Uzuncayiryolu Cad.

Konur Is Merkezi No:2 / 57-58

Kadikoy ISTANBUL TURKIYE

Yukarı Dön
Mdesigner Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 12
  Alıntı Mdesigner Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.Şubat.2008 Saat 19:41
Arif bey merhaba topsolid 2005 versiyonu kullanmaktayım ve şimdilik sadece bir sıkıntım var o da şu kısaca özetlersek;
Şu anda çalışmakta olduğum firmada 2005 versiyonun cam patchleri indirilmiş ve yüklenmiş ancak ben bunu bilmediğim için 1 yıldır hiç patch yuklemedim hangi patchde kaldığımı nasıl öğrenirim? + Cam yaparken makinam çok zorlanıyor nasıl diyeceksiniz yani bir şişe modeli tasarladık sonra kalıbını yarattık cam yapmamız tam olarak 2 gün surdu (kaba,arakaba,finiş,yazı,ve.....) makinam pentium çift çekirdek 3200mhz,2Gb Ram sanırm 667Mhz,ekran kartı Ati radeon 9600..... ve inanırmısınız akşam mesai bitiminden önce çalışıcak olan butun takımları ayarladım ve sadece ve sadece kaba ve ara kaba ertesi gün saat 14.00 da bitti (devir,ilerleme Z step her şey normal toleransım 0.001)yani bu program bu makinada basit bir şişe kalıbında bu kadar zor işlememesi gerekiyor diye düşünüyorum.A makinan yetersiz diyorsanız bana makinada olması gereken özellikleri yazabilirmisiniz?Bu yazıma cevap verdikten sonra bir sorum daha olucak ..
Şimdiden teşekür ederim
Yukarı Dön
Goksel Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 128
  Alıntı Goksel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.Şubat.2008 Saat 20:18
   Merhaba,
   Programın hangi patch'de olduğunu öğrenmek için herhangi bir Cam (boş da olabilir) sayfası açın. Programın üst tarafında bulunan çekme menülerin en sağında bulunan "Help / About TopSolid" komutunun içine girin. Karşınıza gelen pencereden parantez içindeki son üç rakam sizin bilgisayarınızda bulunan Patch 'lerinizi belirtiyor.
   TopSolid v6,6 versiyonu için en son yayınlanan patchler; Design için, 332 Cam için ise 328 olmuştur. Eğer sizde bunlar eksik kalmış ise aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz, linke tıkladıktan sonra modülünüzü ve sonrasında versiyonunuzu seçiyorsunuz;

ftp://ftp.topsolid.com/Public/

Bir uyarıda bulunmak isterim; Patch yüklenimlerinde ilk önce Design 'ınkini yükleyin.

İyi çalışmalar...
Göksel SARI
goksel.sari@3bdizayn.com.tr
Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Mdesigner Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.Şubat.2008 Saat 21:21
Teşekür ederim Göksel bey ancak sorumun sadece bir kısmını yanıtlamışsınız diğer kısımları yakında cevaplarmısınız?yoksa geri kalan kısmı yanlış yerde mi sordum ?
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2008 Saat 09:51
Yaptığınız cam datasında zaman hesaplaması için söyleyebileceğim çok şey var.Bunun için yaptığınız cad ve cam datasını mail adresime yollarsanız bir kontrol etmek isterim.Eğer yüklü ise teknikdestek_3bdizayn@hotmail.com msn adresinden de yollayabilirsiniz.Sonuç olarak datayı yaptığınız cam incelemeliyim.Çünkü TopSolid de diğer camlere göre çok geniş seçenekler var.Bazen bu seçenekleri doğru kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcut.Örneğin:
Uptade the stock komutu açık ise talaş kaldırma işlemini gerçekçi olarak görürsünüz ama hesaplama uzundur.Bunlarla ilgili kesin cevabı cam i inceledikten sonra cevap verebilirim.

Ayrıca 2008 versiyonunu tavsiye ederim.Yeniliklerle beraber daha geniş TopSolid imkanlarından da yararlanırsınız.

Kolay gelsin..
Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Mdesigner Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.Şubat.2008 Saat 21:06
Teşekür ederim Arif bey cam datasını gönderebilirmiyim bilmiyorum çünkü başka bir firma için yapılmış bir çalışmaydı firmamın yetkilileri ile görüşüp sakıncası yoksa gönderirim.

2008 versiyonuna gelince 2005 den farkı nedir ?

Düzenleyen Mdesigner - 22.Şubat.2008 Saat 21:11
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Şubat.2008 Saat 11:02
Data yı yollarken veya müsait zamanınızda msn den yenilikleri yollayabilirim.
Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Mdesigner Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.Mart.2008 Saat 21:28
Arif bey maalesef datayı gönderemiyorum başka nasıl bir çözüm bulabilirz?
Yukarı Dön
Goksel Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Gönderilenler: 128
  Alıntı Goksel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Mart.2008 Saat 13:04

Merhaba,
   Datada bulunan şeklin pek bir önemi yok. Önemli olan hangi metodları nerede kullandığınız. Onun için sözkonusu parçaya benzer bir model üzerinden yorum yapabilirsiniz. İllaki birebir olmasına gerek yok.
Göksel SARI
goksel.sari@3bdizayn.com.tr
Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Mdesigner Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.Mart.2008 Saat 01:31
tmm benzer bir çalışma yapıp aynı metodları kullanarak işliycem ve onun datasını size göndericem.
Peki en iyi performansı alabileceğim bilgisayar konfigürasyonu nedir ?
işlemci hızı,ekran kartı,ram miktarı çalışma hızı gibi detayları verirseniz çok makbule geçer çift çekirdek pentiumla can çekişiyorum sadece cam de değil aynı zamanda desing de de kasılmalar oluyor 2 gb ram yetmiyo mesela bir parçayı camledikten sonra verify yaparsan lightframeworks diye bir hata veriyor ve verify çalıştırmıyor ram leri kontrol ediyorum ram lerim dolu ve restart yapıyorum ram cleaner kullanıyorum ama zor iş dolayısıyla yeni bir makina almayı düşünüyoruz bir kaç firmanın Türkiye distribütörüyle görüştüm bana workstation tavsiye ettiler ama gözüm kapalı bir makina almak istemiyorum.

tavsiyelerinizi bekliyorum bir 2005 kullanıcı olarak.

şimdiden teşekür ederim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.06
Copyright ©2001-2007 Web Wiz