VULCAN

VULCAN

DÖKÜM PROSESLERİNİN SAYISAL SİMÜLASYONU

VULCAN, 1996 yılında Catalunya Üniversitesi'nden profesör bir grup ve Cimme araştırma merkezi ortak işbirliği ile İspanya'da geliştirilen döküm simülasyon yazılımıdır. Vulcan, imalattan sonra oluşabilecek sıkıntı ve hataları önceden tespit etmek amacıyla döküm endüstrisinde kullanılmaktadır.

VULCAN

FE teknolojisi olarak adlandırılan ÜÇGEN MESH yöntemini kullanarak mesh atma işlemlerini gerçekleştirir ve parçanızı analiz eder. Üçgen Mesh yöntemi ile datalarınız üzerinde daha hassas mesh atabilir ve aynı zamanda mesh üçgen boyutlarını, hassasiyetini, bölgesel mesh yöntemlerini VULCAN içerisinde kullanabilirsiniz.

vulcan vulcan vulcan

VULCAN İLE SİMÜLASYON SÜRELERİ DAHA KISA

vulcan

VULCAN'da uygulanan mesh yöntemi sayesinde simülasyon sürelerini de kolaylıkla kısaltabiliriz. Noktalara, çizgilere, yüzeylere ve hacimlere farklı mesh değerleri tanımlayabiliriz.

VULCAN'DA UYGULANABİLEN DÖKÜM TEKNOLOJİLERİ:

  • Sand casting ( Kuma döküm )
  • Gravity-Die Casting/Tilt pouring ( Kokil Döküm )
  • Low-pressure die-casting ( Alçak-basınç döküm )
  • High-pressure die-casting ( Yüksek-basınç döküm )

VULCAN ile;

  • Çevrim zamanı (döküm kalıp süreçleri)
  • Dolum simülasyonu
  • Katılaştırma analizi
  • Soğutma analizi
  • Stres analizi ve gerilmeler

VULCAN;

Kullanıcıyı yönlendiren parametre tanımlama menüleri sayesinde kolay kullanımlı bir arayüze sahiptir.

vulcan vulcan

VULCAN; Iges, Parasolid, Step, Nastran vs dosyalarını import edebilir, gelişmiş CAD fonksiyonları (draving, copying, moving vs) sayesinde import edilen datalar üzerinde değişiklik yapabilir ve iges, parasolid, step, mesh dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Import edilebilen dosya uzantıları:

vulcan vulcan

VULCAN döküm simülasyon yazılımında farklı birçok uzantıda CAD data import edebildiğimiz gibi, kendi içeresindeki CAD altyapısı sayesinde import ettiğimiz datalar üzerinde CAD fonksiyonlarını kullanarak değişiklikler, düzeltmeler yapabilir yada basit CAD parçalarını Vulcan içerisinde oluşturabiliriz.

vulcan

VULCAN'da döküm parça, kalıp, maça kısacası imalatta kullandığınız tüm materyaller için ayrı tanımlanmış malzemeler mevcuttur. Ancak kullanıcı istediği sayıda kendi malzemesini ekleyebilir ve kullanıcı kütüphanesi oluşturabilir.